‏יום שלישי ‏02 ‏מרץ ‏2021
המישלמה
 
יפו TV קהילה
 
הודעות משטרת ישראל
 
פורטל יפו  קהילת יפו  עם הפנים לים
עם הפנים לים
אפרת רייטן משקיפה על הים ממרפסת ביתה ביפו ומדברת כמעט על הכול: על מצוקת החינוך בעיר, המואזין והמטפלת המוסלמית של הילדים. ולא, היא לא מתגעגעת לתל אביב: "כאשר מצד אחד של המרפסת שלנו רואים את יפו העתיקה ומהצד השני את פארק המדרון – מי צריך יותר מזה?"
 מאת: יעל שנער
‏יום חמישי ‏13 ‏ינואר ‏2011.
דיירת קבע בנמל
דיירת קבע בנמל
שתף |
 
אפרת רייטן, 38, שחקנית ומנחת תוכנית הטלוויזיה הפרקליטים בערוץ 10, נשואה +2, הגיעה ליפו לפני שמונה שנים. "אני ובעלי היינו זוג טרי ושכרנו בית ברחוב הצדף. זה היה קצת אחרי האינתפדה ב-2002, וכל האיזור היה נטוש. היינו היחידים פה והמחירים היו מתחת לרצפה. חשבתי שנגור כאן שנה-שנתיים עד שיגיעו הילדים. בינתיים, הבכור בכיתה א' ואנחנו עדיין באותו הבית".

רייטן הפכה מאורחת ביפו לדיירת קבע: לקן הזוגי שלה ושל בעלה נוספו שני ילדים קטנים. מכיוון שביפו היא לא מצאה גן עירוני או פרטי, הבן הגדול נשלח ללמוד בגן בנווה-צדק. "אני גדלתי ברמת השרון, בשכונה עם הרבה ילדים שמשחקים למטה. רציתי שגם לילדים שלי תהיה את החוויה הזאת. בכל הגנים בנווה-צדק יש ילדים מיפו, אז פניתי עם עוד כמה הורים לעירייה בדרישה שיפתחו גן עירוני בשכונת הרובע".
במרפסת הבית (צילום: יוסי גמזו)
במרפסת הבית (צילום: יוסי גמזו)

סגנית ראש העירייה, מיטל להבי, סייעה להורים במאבק והבת הצעירה של רייטן זכתה ללמוד בגן קרוב לבית. "הגן מעורב, בערך 75% מהילדים יהודים, היתר ערבים וזה עובד מקסים. לומדים להכיר אחד את השני ויש כבוד הדדי. פתאום יש לילדה חברים שהם שכנים, זה ממש יופי של דבר".

רייטן לא מסתפקת בהצלחת הגן והיא מקווה שתוך שנתיים יוקם גם בית ספר יסודי, איכותי וחדש ביפו. "אני פועלת יחד עם עוד הורים להקמת בית ספר אזורי לשכונות הצפוניות של יפו, לפלורנטין ולנווה-צדק. למזלי, הבן שלי התקבל לבית הספר לטבע, אני לא יודעת מה הייתי עושה אם הוא לא היה מתקבל. אספתי נתונים מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ויש מספיק ילדים לפתיחת בית ספר".

איש ששר לאלוהים שלו
רייטן גדלה באזור הומוגני שבו כולם היו אותו הדבר. בילדותה חייתה בחממה שבה הכול נקי ומסודר. כשהגיעה לצבא, חטפה את ה"בומבה" כשפגשה אנשים שונים ממנה. "הילדים שלי גדלים עם מורכבות החיים. בהתחלה פחדתי מאיך שהם יחוו את המציאות, חששתי שהם יראו נרקומנים, עוני ולכלוך ומצד שני אנשים עם הרבה כסף. אולי עוד מוקדם לדעת איך זה משפיע עליהם, אבל הם מתבטאים, שואלים שאלות ואני עונה". 

"הילדים שלי גדלים עם מורכבות החיים. בהתחלה פחדתי מאיך שהם יחוו את המציאות, חששתי שהם יראו נרקומנים, עוני ולכלוך ומצד שני אנשים עם הרבה כסף"
הבית של רייטן נמצא ממש מתחת למואזין. היא ובעלה כבר לא שמים לב לתפילות, אבל הילדים סקרנים. "אני מסבירה להם שיושב שם איש ששר לאלוהים שלו. הייתה לילדים במשך שנתיים מטפלת מוסלמיה מדהימה והמפתח לדעתי לשכונות טובה הוא כבוד. כמו שבבני ברק אני אתנהג בצורה מסוימת, גם פה אני מעניקה כבוד למנהגים, לחגים, לאנשים".

למרות הפתיחות והליברליות, רייטן מציינת שבשמונה שנים שהיא גרה ביפו היא מבחינה בהתחרדות וקיצוניות ברחוב הערבי. "אני לא אוהבת להיות שיפוטית, אבל בשנים האחרונות הדת משתלטת ביפו. זה לא רק יותר כיסוי ראש אלא הופעה של בורקות שחורות שמכסות את כל הפנים ומותירות צוהר קטן לעיניים - ממש כמו איראן. זה נראה כמו מחיקה של זהות. אמנם זה לא פוגע בי, אבל מהמקום שלי כאישה, אני לא מאמינה שמישהי באמת בוחרת בזה".
בתוכנית הפרקליטים (באדיבות ערוץ 10)
בתוכנית הפרקליטים (באדיבות ערוץ 10)כולם מרוויחים כאן
עוד דבר שמפריע לה ביפו הוא שמגרש החנייה בנמל ליד הבית שלה הופך בלילה למסלול למירוצי מכוניות. "צעירים דופקים שם רייסים וחארקות עם מוזיקה בפול ווליום באחת לפנות בוקר. אנחנו מתקשרים בלילות למשטרה, אבל זה כמו לרדוף אחרי הרוח. המשטרה לא מגיעה או שהיא מגיעה מאוחר מדי, שכבר אין שם אף אחד. פנינו למנכ"ל הנמל בבקשה שיסגור את החנייה בלילה, כנראה עד שיקרה שם משהו לאיזה עובר אורח, אף אחד לא יתעורר".

למרות החסרונות של יפו, לתל-אביב אין לה געגועים. "הילדים לא בעיר הסואנת, הבן יכול לרדת למטה עם הכלב, יש מדרכות רחבות והנוף פה מדהים. הבית שלנו משקיף לים ויוצר אווירה של נופש, כאשר מצד אחד של המרפסת שלנו רואים את יפו העתיקה ומהצד השני את פארק המדרון – מי צריך יותר מזה?"

מאלה המבקרים את הבנייה החדשה ביפו היא מבקשת שיסתכלו על חצי הכוס המלאה. "יפו הפכה לאטרקטיבית, האיזור השתדרג ונהיה מטופח. גם אני לפעמים נוסטלגית ומתגעגעת לנמל המיוחד של פעם, שהיה נראה כמו בית קברות לסירות ישנות, אבל הפתיחה של פארק המדרון למשל היא נס גלוי".

"בצפון תל-אביב לא הרימו גבה שהקימו בתוך צהלה מתחמים מסוגרים עם בריכה. פה אני חושבת שיש בזה משהו צורם לעין. אני לא ארצה לחיות בקומפלקסים האלא, אבל עדיין כל האיזור נמשך כלפי מעלה, מגיעים לפה יותר תיירי חוץ ופנים, זה טוב לעסקים. האוכלוסייה החדשה מהמעמד הסוציו-אקונומי הבינוני ומעלה מצליחה לשפר את החינוך, כמו לדוגמה הגן שפתחנו. סך הכול זה מצב של win-win".

תגיות:   אנשים ביפו   אפרת רייטן   

תגובות  לכתבה זו 10 תגובות  
תגובה לכתבה
שלחו כתבה
הדפסת כתבה
 1.  כמה נובורישי
ענבל, עג'מי, (13/01/2011)
 2.  אפרת נהדרת
תמי, יפו , (13/01/2011)
 3.  ברור שהמשטרה לא תבוא
משה, עג'מי, (13/01/2011)
 4.  נו אפרת,
סוראיה, יפו, (13/01/2011)
 5.  לגור על הים ולבקר את כולם
ליאור, עג'מי, (16/01/2011)
 6.  ברוכה הבאה שכנה (לת)
ג'אמל, יפו, (16/01/2011)
 7.  לענבל מהתגובה ה-1 -
אורן, יפו, (17/01/2011)
 8.  תגידי תודה על איך ששומרים על הנמל ביפו (לת)
שי, ת"א, (17/01/2011)
 9.  בהצלחה אפרת, מה עם ריאליטי יפו?
פלג, יפו, (17/01/2011)
 10.  גם כן מוטרדים ממגרש החניה
שכנים בפרוייקט ליד, יפו, (31/01/2011)
אות יקירי ת"א יפו
יקירות העיר-אילנה גור וחיה שמיר
עופר כץ
עופר כץ הלך לעולמו בגיל 57
    
כתבה תמונה             

לחצו על התאריך וקבלו את אירועי היום

? ? ? ? ? ? ?
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10
11
12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
             
מתאריך עד תאריך
מחזור שני עירוני ז סיים ב1059
בתיה א.comמיר ( אלשך), cbat yam, (18/03/2017)
בית הספר החדש - בי"ס שיוויוני
הורה יפואי, יפו, (27/07/2016)
מקום נפלא וקסום
איל, גבעתיים, (22/05/2016)
תאונה ביפו
יהב, יפו, (17/05/2016)
פסטיבל הונגריה ביפו
עידית, שערי תקווה, (08/05/2016)
למי מכוון הספר?
אודליה, (01/04/2016)
גמאל בובלי
סמירה , (05/05/2015)
רוכב אופניים נפצא
עדנה לוי, יפו העתיקה, (01/05/2015)
חריף כמו תמיד
יונס אוסרוף, יפו, (05/09/2014)
רוצים לברך מישהו מיפו?
למסור אהבה?
איחולים מהלב?
כנסו ושלחו ממש כאן.
פורטל יפו
הזמינו עכשיו את פנטזיה אירועים לחגיגות שלכם הכנסו לאתרנו http://www.fantasyevents.co.il/
פנטזיה אירועים
הגולים מאוד יפיםםם
עילאי
מוסרת דש לסמי אלבו ולמי שיש פרטים איך להגיע אליו אשמח מאוד.
יעל
האתר בסדר אבל אני לא אוהבת בסדר אני רוצה אתר מצויין וזה אתר ולא טוב אז לאור כך אני מבקשת לסדר את האתר כראוי בתודה שני בן.....
שני
היי מאמי, לא דיברנו מלא זמן ותכלס אני מתגעגעת! מתי אתה בא לבקר?? באמת שאני תמיד נזכרת כמה כיף היה לנו ופשוט מתגעגעת.. תקשר אליי כשאתה רואה את זה! 0548029893 בייי אהובי יום טוב 3> 3>3>
שידלוב הנסיכה :)
מירה טל היא הכתבת הכי מדהימה שלכם!!! מוכשרת ברמות!!
ליעד

אני מאחלת לכולם כואב :)
רועי יאחטייייייייייייי

אלה תמיר הית
אני מבקש שתעזרול
נואהדה אחמד
לבעלי היקר טומי מודה אני לאלוהים על כך שיש לי אותך אישתך
ויקטוריה אנגל
כתבו לנו |  תקנון האתר |  פרסמו אצלנו |  מפת אתר |  קישורים |  כתבים מובילים |