‏יום שישי ‏21 ‏ספטמבר ‏2018
המישלמה
 
יפו TV קהילה
 
הודעות משטרת ישראל
 
פורטל יפו  קהילת יפו  "אני לא מסוגלת לשקר"
"אני לא מסוגלת לשקר"
לדוריס חיפאווי מקפה אנטון נמאס לשבת בבית ולעזור לבעלה בחנות, אז היא פתחה עסק תיירותי ממרפסת הבית שמשקיפה אל מדרון יפו והים. שיעור בשיווק וניצול הזדמנויות עסקיות
 מאת: נורית הוראק
‏יום שלישי ‏29 ‏מרץ ‏2011. צילומים: יריב נחשון
סיפור הילדות הפך לסיפור הצלחה
סיפור הילדות הפך לסיפור הצלחה
שתף |
 
בעקבות המהפכה הפמיניסטית, יותר ויותר נשים רואות בערכים של הגשמה עצמית, מימוש ושאפתנות שווי ערך לערכים של בעל, משפחה וילדים. 

התארסה בגיל 16 צילום:יריב נחשון
התארסה בגיל 16 צילום:יריב נחשון
למרות זאת, תנאי העבודה הקפיטליסטים והשעות הארוכות, יחד עם המשכורות הנמוכות והעלות הגבוהה של מטפלות וגני ילדים, מרחיקות נשים שבוחרות לחזור לספרה הביתית לאחר לידת הילדים. על רקע אלו מתבלטים סיפורים של נשים שהוכיחו שאפשר גם אחרת. סיפורה של דוריס חיפאווי מעג'מי הוא סיפור כזה.
 
בדרך למכולת
דוריס, 37, נולדה ביפו וחיה בה כל חייה. גם לאחר שהתחתנה ונולדו לה ילדים, למעשה לא עברה רחוק מבית ילדותה ונשארה בשכונת עג'מי. את קפה אנטון, המכולת והחנות לממכר קפה של משפחת בעלה, היא זוכרת עוד מילדותה, שבה הייתה שולחת אותה אמה לקנות קפה אצל אנטון ודוריס הקטנה הייתה משננת את סוג הקפה שאימה ביקשה כל הדרך למכולת. 

חייה של דוריס התמזגו בחייהם של בני משפחת חיפאווי כאשר הייתה בת שש עשרה והתארסה לבנו של אנטון. בצעירותה למדה דוריס עיצוב אופנה בשנקר, אך עזבה  באמצע הלימודים ועברה להתרכז בגידול ילדים ובמשפחתה. לאחר שנים רבות של "ישיבה בבית", חל מהפך בבית משפחת חיפאווי. אנטון הסב, שהחל עם עסקי הקפה בשנות השישים של המאה העשרים, החליט שברצונו לנוח מעט ומסר את ניהול החנות לבנו. זה מצידו, רתם את אשתו לעזור לו עם לקוחות החנות.

"לא הייתי טובה בזה", היא מספרת. "ישבתי ארבע או חמש שעות בחנות ואת הזמן העברתי בלדבר עם הלקוחות. יום אחד רציתי להקל על בעלי וניסיתי לטחון את הקפה בעצמי. הלקוח שקיבל את הקפה התקשר מיד, שאל מי טחן את הקפה ואמר שזה לא הקפה שהוא רגיל אליו. הבנתי שבין הקפה ללקוחות קיים קשר מיוחד ושהלקוחות מגיעים מרחוק ומכל הארץ כדי לקנות את הקפה".
 
כפר קטן באיטליה
דוריס החלה לבקש מהלקוחות לכתוב את רשמיהם מהמכולת, שקיימת ביפו כבר מ-1888 ומהקפה של אנטון ב"ספר אורחים" מיוחד שפתחה. 

מחמאות רבות ממלאות את דפי הספר: "המכולת הכי מיוחדת", "תחושה של כפר קטן באיטליה", "הקפה הכי טוב שהצלחתי למצוא", "קפה מיוחד עם טעם מיוחד. לקום איתו בבוקר, ללכת לישון איתו בלילה". 

דוריס, שהבינה את הפוטנציאל שקיים במקום, חשבה לשפץ ולהרחיב, אך אז אחד הלקוחות, בן שישים ותשע, כתב לה שהוא מבקש להשאיר את הקפה כפי שהוא: "כדי להגיע לקפה מרמת אביב אני עובר סופרים ומעדניות, הכול כדי להגיע לקפה עם ריח של פעם שמזכיר לי את הילדות שלי וההיסטוריה שלי. מי שלא יודע את עברו, לא ידע את עתידו".
 
"חייתי ביפו כל חיי וראיתי גם את הצד הלא יפה של יפו בימים של ההזנחה, הפשע והזונות והנרקומנים ברחוב"
ותודה לסכנדר קובטי
בערך באותה התקופה פנתה מדריכת תיירים לדוריס והציעה לה לארח בביתה קבוצת תיירים ולספר להם על עג'מי. זה היה סמוך ליציאת הסרט "עג'מי" שעורר עניין רב בשכונה. גם שיפוץ מדרון יפו והקמת הטיילת מול עג'מי החלו למשוך את המבקרים. "בהתחלה הייתי מופתעת מההצעה שלה", דוריס מספרת. "לא ידעתי אם אוכל לעמוד מול קהל או אם יש לי כושר שיווק ורעדתי".

האירוח של משפחת אנטון משך עוד ועוד מבקרים אל הבית. כיום, דוריס מארחת קבוצות רבות מהארץ ומחו"ל, פונה ביוזמתה למדריכי תיירים ולכתבים ומפרסמת את המקום גם באמצעות אתר אינטרנט. באירוח עצמו, שכולל גם כיבוד של קפה ומטעמים ערביים, דוריס מספרת על ילדותה בעג'מי.
על עג'מי: "שכונה עשירה ומושקעת"
על עג'מי: "שכונה עשירה ומושקעת"

"חייתי ביפו כל חיי וראיתי גם את הצד הלא יפה של יפו בימים של ההזנחה, הפשע והזונות והנרקומנים ברחוב. בתקופה של צ'יץ המצב הידרדר, השכנים היהודים החלו לעזוב ובשעות החושך, בתור ילדה, פחדתי ללכת ברחובות מהצופים אל בית הורי. לפעמים הייתי מבקשת מהורי לעזוב, אבל הם ידעו תמיד שהמצב עוד ישתפר. היום אני בת שלושים ושבע וסוף סוף הגיע מה שציפינו לו, אף אחד כבר לא חושב למכור והשכונה מתחילה להיות שכונה עשירה ומושקעת".
 
איך זה להפוך לאשת קריירה אחרי כל השנים?
"אני מאמינה מאוד שכל דבר בא במועדו. אם בעלי היה אומר לי לפני עשר שנים לעזור לו בחנות, לא הייתי מגיעה לאירוח. השילוב של מדרון יפו והסרט עג'מי יצר עבורי הזדמנויות".

יצא לך לדבר עם בימאי הסרט "עג'מי" סכנדר קובטי ולספר לו על ההצלחה והעניין בעקבות הסרט שביים?
"דיברתי איתו. הוא הציע שאולי בעתיד הוא יצלם סרט על הקפה".
ועד שדוריס תהפוך לדמות בסרט, היא מסתפקת בלמנף את המפעל המשפחתי ולהפוך אותו לשם מוכר בכל בית. "המסר שלי הוא פשוט" היא אומרת. "יש חנות ביפו שעושה קפה טוב".

חשבת אולי שהיית יכולה להשתלב כאשת קריירה במשרד שיווק?
דוריס צוחקת ומודה שהאורחים הרבים שלה שואלים אותה בדיוק את אותה השאלה. "יש רק בעיה אחת", היא אומרת. "אני לא מסוגלת לשקר. בקפה אני מאמינה, אבל אם תבקשי ממני למכור מכונית שלא עובדת טוב, אני ישר אגלה לך את האמת עליה".
לפרטים על קפה אנטון לחץ כאן
צילומים:יריב נחשון 

תגיות:   קפה ביפו   סיורים ביפו   קפה אנטון   דוריס חיפאווי   סיורים ביפו   קפה אנטון ביפו  

תגובות  לכתבה זו 13 תגובות  
תגובה לכתבה
שלחו כתבה
הדפסת כתבה
 1.  לא קשה לנחש במי היא בוחרת לראשות העיר
ספקן, שם, (08/03/2011)
 2.  יפהיפיה! (לת)
שלומית, חיפה, (08/03/2011)
 3.  אשת חיל
יפואי,  יפו, (08/03/2011)
 4.  כל הכבודדד
ז, עלי והצליחי, (08/03/2011)
 5.  גאווה למשפחה ולקהילה!
ננסי, המרכז, (09/03/2011)
 6.  גאה
סאמו חיפאווי , (10/03/2011)
 7.  לפעמים חלומות מתגשמים...
ראניה ח., מרכז, (11/03/2011)
 8.  לדוריס
אנטואנט, יפו, (11/03/2011)
 9.  האתר של דוריס
Y2Work, יפו - עג'מי, (11/03/2011)
 10.  WOW
ניסרין חרשת, (11/03/2011)
 11.  לדוריס
בדור, יפו, (12/03/2011)
 12.  דוריס המקסימה
דבורה פיינר, פתח תקוה, (16/03/2011)
 13.  סיפור מיוחד - משפחה מרשימה! (לת)
ד"ר ישראל סלע, הרצליה, (07/07/2013)
רכבת קלה ביפו
החלו עבודות הרכבת הקלה בדרום העיר
קרית חינוך יפו
שבוע הספר בבית הספר היסודי "קרית חינוך יפו"
    
כתבה תמונה             

לחצו על התאריך וקבלו את אירועי היום

? ? ? ? ? ? ?
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10
11
12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
             
מתאריך עד תאריך
אביב ואילת
חיים פור, סחנה דרוויש, (24/06/2017)
שני מועדים שונים לאותו סיור
דורית שטרן, תל אביב, (03/05/2017)
מחזור שני עירוני ז סיים ב1059
בתיה א.comמיר ( אלשך), cbat yam, (18/03/2017)
הצטרפות למקהלה
גילי חורב, יפו, (13/03/2017)
נקיון
לורט שימנוביץ, יפו, (27/12/2016)
יפו
Bebo kobo, (20/11/2016)
שלום!
......, ......., (16/11/2016)
תיקון כתיב
יניב כהן, (01/11/2016)
רוצים לברך מישהו מיפו?
למסור אהבה?
איחולים מהלב?
כנסו ושלחו ממש כאן.
פורטל יפו
26.6.17 היי האם השנה יש קיטנות ?
עליזה
מזל טוב לעידו ומאשה על המעבר לדירה החדשה!
מישהו
לשני ומייד
מיקי אתה המיץ של הזבל וצריך להעיף אותך מיפו
מישהי
האם יש קייטנה השנה בבני ברית ???
ע
עד מתי תמשך ההפקרות של רכבים שלא חונים בצורות חוקיות ביפו ובפרט ברחוב יפת למה איו אכיפה למה לא רואים פיקוח עירוני אוכף את החוק במיוחד מרחוב הבעל שם טוב ועד רחוב ארליך ? למשל לאחרונה נפתח מינ סופר ביפת 190 נהגים פורקים מהרכב חונים בצורה מסכנת ואין פיקוח... לבדוק אלו חנויות ללא רשיון עסק ולסגור. גם בשדרות ירודלים מדרום לצפון לא תמצא פרח כי הפ מפחדים...
מיקי
עד מתי תמשך ההפקרות של רכבים שלא חונים בצורות חוקיות ביפו ובפרט ברחוב יפת למה איו אכיפה למה לא רואים פיקוח עירוני אוכף את החוק במיוחד מרחוב הבעל שם טוב ועד רחוב ארליך ? למשל לאחרונה נפתח מינ סופר ביפת 190 נהגים פורקים מהרכב חונים בצורה מסכנת ואין פיקוח... לבדוק אלו חנויות ללא רשיון עסק ולסגור. גם בשדרות ירודלים מדרום לצפון לא תמצא פרח כי הפ מפחדים...
מיקי
3
Smith
3
Smith
כתבו לנו |  תקנון האתר |  פרסמו אצלנו |  מפת אתר |  קישורים |  כתבים מובילים |